ضدعفونی سطح بالا High Level Disinfection

High Level Disinfection
ضدعفونی سطح بالا
 
ضدعفونی سطح بالا استاندارد مناسبی برای اماده سازی ابزار پزشکی نیمه بحرانی حساس به گرما بوده و تمامی میکروارگانیسمها و اسپور باکتری ها را غیرفعال می نماید. تعداد کمی از مـواد ضـدعفونی کننـده در زمانهـای تمـاس طـولانی(12-3 ساعت) قادر می باشند که اسپورها را از بین ببرند که به این مـواد اسـتریل کننـده شـیمیایی اطلاق می شود. در غلظت مشابه اما دوره زمـــانی کوتاهتر (45 دقیقه یا کمتر) همین مواد ضدعفونی کننده توانایی از بین بردن همه میکروارگانیسمها به غیر از اسپورها  را دارند که در این صورت به آنها مواد ضـدعفونی کننـده سـطح  بالا ( High level ) گفته میشود.

در واقع سترون سازی استفاده از روش های فیزیکی یا شیمیایی به منظور از بین بردن و تخریب کلیه اشکال ارگانیسمی از جمله اسپورها می باشد.


مواد ضدعفونی سطح بالا استریل کننده های شیمیایی هستند که بایستی برحسب دستوالعمل توصیه شده مورد مصرف قرار گیرند ، ترکیبات این دسته از محلول ها شامل گلوتارالدئید، پراستیک اسید، پراکسیدهیدروژن غلیظ(30%)، هیپوکلریت سدیم غلیظ و محلول پرکلرین غلیظ میباشد.

 کلیه وسایلی که در تماس با غشای موکوسی و پوست غیرسالم هستند و شامل وسایل درمانی تنفسی و بیهوشی ، اندوسکوپ ها، تیغه های لارنگوسکوپ، پروپ های مانومتری و کاتترهای مانومتر انورکتال می باشند وسایل نیمه بحرانی می باشند .
این دسته از وسایل باید عاری از کلیه میکروارگانیسم ها باشند تا غشاهای داخلی که حساس به انواع میکروب ها هستند به عفونت مبتلا نگردند، بنابراین نیازمند ضدعفونی سطح بالا هستند.

  کمپانی Borer سوئیس، ارائه دهنده محلول های ضدعفونی Deconex با
 تاییدیه های VAH و DGHM    آلمان و  با بهترین کیفیت و کوتاهترین مدت اثر می باشد.
 
 شرکت بازرگانی پزشکی آرمان بهبود نماینده انحصاری محصولات Deconex ، در چندین استان ، این افتخار را دارد تا جهت ارتقاء سطح سلامت و کنترل عفونت های بیمارستانی ،ارائه دهنده محلول های ضدعفونی HIGH LEVEL ذیل  باشد.

 
 محلول 54sporecide بر پایه گلوتارالدئید 

 
محلول 54sporecide که ساخته شده از گلوتارالدئید 5% است به دلیل غلظت بالا دارای خاصیت ضدمیکروبی در 10 دقیقه و خاصیت ضد اسپوری در 60دقیقه می باشد. این محلول اماده به مصرف و بدون نیاز به مواد فعال کننده بوده و در صورتی که تغییر رنگ و تغییر بو ندهد و الودگی واضحی همچون مخاط ، لخته خون و... در ان قابل رویت نباشد، قابلیت نگه داری تا 35روز را دارا است.
 
یکی از موثرترین وپرمصرف ترین مواد ضدعفونی سطح بالا گلوتارالدئید میباشد.
در حالت معمولی گلوتارالدئید تمایل به تبدیل به شکل حلقوی دارد.برای  کفایت عمل و پایداری ان باید به شکل خطی تثبیت شود که این کار با اتصال سورفکتانت ها به کربن سوم گلوتارالدئید امکان پذیر است، با تثبیت گلوتارالدئید وابستگی عملکرد ان به PH نیز تعدیل میگردد. با توجه به ممنوعیت مواد فرمالدئیدی ، استفاده از گلوتارالدئید تحت شرایط خاص مجاز می باشد. سازمان COSSH1 و برطبق اطلاعیه کمیسیون بهداشت و سلامت جهانی حداکثر میزان مجاز گلوتارالدئید موجود در فضا را با استفاده از محصولاتی که گلوتارالدئید در ترکیباتشان دارند 5%PPM اعلام نموده است.
استفاده از فرمالین به همراه پرمنگنات پتاسیم علاوه بر ایجاد مشکلاتی در زمینه سمیت از نظر اقتصادی نیز مقرون به صرفه نخواهد بود، میتوان گلوتارالدئید را جانشین مناسب برای فرمالدئید نمود.
محلول گلوتارالدئید 2%، محلولی است که ظرف 20 تا 90 دقیقه وسایل حساس به حرارت را در حد بالا (H.L.D ) گندزدایی می کند و ظرف 6تا 10 ساعت انها را سترون می نمابد. رایج ترین مورد استفاده از گلوتارالدئید، گندزدایی اندوسکوپ ها، اسپیراتورها، لوازم بیهوشی، لوازم تنفسی و جراحی است. این محلول با یک محلول فعال کننده حاوی نیتریت سدیم فعال میشود و پس از فعال شدن، رنگ گل بهی ان سبز رنگ میشود. محلول فعال شده تا 28روز قابل استفاده است. نیتریت برای جلوگیری از خورندگی فلزات است لذا گلوتارالدئید فعال شده برای گندزدایی لوازم فلزی ماده مناسبی است.


 
محلول HLDPA/PA20 بر پایه پراستیک اسید


 
یکی دیگر از محلول های ضدعفونی سطح بالا برند deconex  ،  HLDPA بوده که بر پایه     پراستیک اسید* ساخته شده و دارای اثر ضدمیکروبی و ضداسپوری در 5دقیقه و فاقد بوی نامطبوع می باشد. این محلول از بین برنده ویروس های HIV و HBV بوده و در مدت زمان 15دقیقه بر ویروس های مقاومی همچون  Adenoو Polio غلبه میکند. قابلیت نگه داری ان تا 14روز است.
*پراستیک اسید در غلظت های پایین (50ppm) در لنژری ها به عنوان دزانفکتانت و در غلظت های 1% حتی به عنوان یک ماده سترون کننده بکار می رود .
 
گردآورنده : فرزانه بهرامی
   1394/5/22 15:46    تعداد بازدید :  3148