سنگ کلیه و راههای درمان


سنگ کلیه و راههای درمان
 
سنگ های ادراری یکی از شایع ترین علل مراجعه بیماران به متخصصین اورولوژیست می باشند. دلیل تشکیل سنگ در بیشتر موارد مشخص نیست . یک سنگ ممکن است مشکلی ایجاد نکند ، اما اغلب موجب درد می شود . اغلب سنگ های ادراری کوچک هستند و با ادرار دفع می شوند ولی سنگ های کمی بزرگ تر علائمی مانند درد در یک طرف شکم با انتشار به کشاله ران و خون در ادرار را پدید می آورند . لوله حالب به طول ۲۵ سانتی متر می باشد که کلیه را به مثانه وصل می کند.هر گونه انسداد در مسیر لوله حالب به منزله خفه کردن کلیه ها می باشد و هر چه سریعتر باید عامل انسدادی لوله حالب که همان سنگ اداری است برطرف گردد.
 
 
در درمان سنگ های ادراری روش های متنوعی وجود دارد که بسته به محل سنگ و اندازه آن و صلاح دید پزشک روش مناسب انتخاب شده و برای بیمار صورت می گیرد :
  •  سنگ شکنی برون اندامی یا ESWL در این روش شما بدون بیهوشی و به صورت سرپائی به مدت ۱۵-۲۰ دقیقه زیر دستگاه سنگ شکنی می خوابید و دستگاه با متمرکز کردن امواج سنگ شکنی روی سنگ حالب اقدام به خرد کردن سنگ گیر افتاده حالب می کند.
  • عمل جراحی یکی دیگر از راههای درمان سنگ های بزرگ لوله حالب می باشد که در گذشته به صورت عمل جراحی باز ولی امروزه در راستای شعار عمل های جراحی بزرگ از شکاف کوچک تکنیک لاپاراسکوپی می باشد. در این روش به جای برش یک وجبی در شکم با عبور لوله هایی باریک به نام تروکار به داخل شکم و تزریق هوا و عبور دوربین محل سنگ در لوله حالب را مشخص کرده و با برش روی آن سنگ را خارج می کنیم .
  • TUL یا سنگ شکنی درون اندامی موثرترین روش است که در آن جراح ، در اتاق عمل و تحت بیهوشی کامل  ، با کمک تجهیزات پیشرفته از مجرای ادراری وارد مثانه شده و بدون ایجاد برش روی سطح پوست بیمار می تواند به سنگ دسترسی پیدا کرده و به کمک لیزر یا با ایجاد امواج پرفشار ان را خرد کند .
در اتاق عمل ابتدا متخصص بیهوشی شما را بنا به صلاحدید خود بیهوش یا از نخاع بی حس میکند . جراح پس از اطمینان از اینکه شما دردی حس نمی کنید ، کار خود را شروع کرده و به کمک دستگاهی به نام یورتروسکوپ وارد مثانه ی شما می شود و از آنجا وارد حالب شده و وقتی سنگ را دید به کمک وسیله دیگری آن را خرد کرده و خارج می نماید.
  •       استنت دابل جی

اگر قطعات سنگ بسیار درشت یا زیاد باشند یا حالب ظریف و تنگ باشد یا متورم شده باشد برای این که راه کلیه باز بماند و قطعات سنگ راحت تر دفع شوند،جراح لوله ای به نام استنت حالب(یا استنت دبل جی) را درحالب قرار می دهد.یک سر این استنت در کلیه است و سر دیگر آن در مثانه قرار می گیرد.این استنت موقتی است و باید حداکثر تا یک ماه بعد خارج شود.البته انواع ماندگارتر آن نیز موجودند که در موارد خاصی استفاده می شوند و می توانند تا چند ماه در حالب باقی گذاشته شوند.

 شرکت بازرگانی پزشکی آرمان بهبود نماینده انحصاری محصولات کمپانی  Geotek، با ارائه محصولات اورولوژی در خدمت بیماران گرامی می باشد . 
گرد آورنده :یاسمن مروج

   1394/8/4 08:13    تعداد بازدید :  3042