شیمی درمانی و استفاده از پورت

شیمی درمانی و استفاده از پورت

شیمی درمانی :
شیمی درمانی  یکی از روش‌های درمان سرطان و یا تخفیف موقت آن با استفاده از برخی داروهای خاص است . کار اصلی این داروهای خاص از بین بردن سلولهای بیمار بدون صدمه به بافتهای مجاور آن است.
 

متداولترین روش شیمی درمانی ، تزریق از طریق عروق محیطی است.
اغلب برای این کار ، رگی مناسب در دست یا پای بیمار انتخاب و رگ گیری انجام می شوداین روش ضمن سهل و سریع بودن ، به امکانات زیادی احتیاج ندارد و در بسیاری از بیماران سرطانی بهترین روش محسوب می شوداما در مواردی ، محدودیت هایی برای استفاده از رگ های دست و پا وجود داردمثلاً  برای خانمی که مبتلا به سرطان سینه دو طرفه است ، بعد از جراحی استفاده از رگ های دست ممنوع است.یا در نوزادان و اطفالی که فرآیند درمان طولانی را در پیش دارند ، پس از مدتی مشکلاتی به وجود می آید.چون استفاده از رگهای محیطی جهت شیمی درمانی و دارو درمانی در طولانی مدت موجب سستی و شکنندگی دیواره رگها می شود و رگ گیری را با مشکل مواجه می کند.
از طرف دیگر مجاورت ناحیه رگ گیری با پوست ، احتمال التهاب مسیر را افزایش می دهد.همچنین برخی از داروهای شیمی درمانی موجب تغییر رنگ و سفتی (طنابی شدن) دائمی مسیر رگ گیری می شوند.
مشکلاتی از این قبیل موجب می شود بیمار از خود سوال کند:
·         آیا روش دیگری برای انجام شیمی درمانی وریدی وجود ندارد؟
·         آیا من باید هر چند هفته یکبار ، درد چندین بار سوراخ شدن را تحمل کنم؟
طی ۶۰ سال گذشته ، دانشمندان همواره در جستجوی روش های بهتری برای تزریقات وریدی بوده اندیکی از این روشها ، استفاده از پورت است.


enlightened  آشنایی با پورت 
پورت از ابزارهای دستیابی به ورید های مرکزی است.
این وریدها بر خلاف وریدهای محیطی ، در زیر پوست قابل مشاهده و لمس نیستند و قطری به مراتب بیشتر دارنددر تمام بدن چنین وریدهایی وجود دارند، اما رایج ترین و متداولترین آنها در ناحیه ترقوه و قلب جهت پورت گذاری استفاده می شونداز پورت می توان در کلیه تزریقات وریدی و نمونه گیری از خون استفاده کرد.

 
 
مزایای پورت
·         این وسیله در خانمهای مبتلا به سرطان سینه دو طرفه ، که تحت جراحی قرار گرفته اند ، بسیار کاربردی و مفید است. چون در این گروه از بیماران رگ گیری از دستان ممنوع است .
·         تمام  کسانی که برنامه درمانی طولانی مدت وریدی دارند ، می توانند با پورت گذاری ، برای همیشه از رگ گیری های مکرر (که حداقل هر ۳ روز یکبار انجام می شود) رهایی یابند.
·         کودکان و نوزادان مبتلا به سرطان ، اغلب رگهایی ظریف و آسیب پذیر دارند ، رگ گیری های پیاپی حتی روی خلق وخوی این گروه از بیماران تاثیر منفی می گذارد ، پورت ضمن تامین امنیت لازم برای انجام تزریقات و خونگیری ، در کاهش استرس های کودک نقش بسزایی دارد.


 شرکت بازرگانی پزشکی آرمان بهبود ، با ارائه پورت های شیمی درمانی و نیدل های آن  همراه بیماران گرامی در روند درمان می باشد .  
گردآورنده: شیما آذری
   1394/8/20 08:25    تعداد بازدید :  3742