انواع روش های بیهوشی 
تعریف بیهوشی
منظور از بیهوشی عمومی(به انگلیسی
General anaesthesia)(نام علمیAnesthesia) کاهش سطح هوشیاری بیمار است تا حدی که حواس (به خصوص حس درد) فعالیتی نداشته باشد.
 بیهوشی نه تنها سبب فراهم کردن شرایط مناسب برای بیمار می شود که بتواند تحریکات جراحی را تحمل کند، بلکه هم چنین به جراح کمک خواهد کرد که بتواند به راحتی و با اطمینان به جراحی خود ادامه دهد.


 
 
enlightenedانواع بیهوشی 

بصورت کلی دو نوع بیهوشی عمومی و بیهوشی منطقه‌ای داریم. در بیهوشی عمومی بیمار کاملاً هشیاری خود را ازدست می‌دهد و چیزی به خاطر ندارد ولی در بیهوشی منطقه‌ای مانند بیهوشی نخاعی با تزریق داروهای بیهوشی در ناحیه نخاع  بخشی از بدن (مانند رحم جهت انجام زایمان) بیحس می‌شود و سایر حواس بیمار مانند شنوایی و بینایی فعال است. انتخاب نوع بیهوشی به نوع عمل و شرایط بیمار بستگی دارد.

 

• بی‌حسی نخاعی یا اسپاینال

در این روش، دارو در قسمت کمر بیمار و در جایی که نخاع وجود دارد، تزریق می‌شود. نوع دارو نیز با توجه به طول مدت زمان جراحی انتخاب می‌شود. البته در شرایطی که عمل طولانی باشد ـ معمولا بیشتر از 5/2 ساعت ـ باید از بیهوشی عمومی استفاده کرد.
عوارضی مثل افت فشار خون و کاهش ضربان قلب نیز طی مدت جراحی ممکن است وجود داشته باشد.
برخی عوارض نادر نیز ممکن است بعد از عمل جراحی ایجاد شود؛ مثل سردرد که البته امروزه به علت استفاده از سوزن‌های ریزتر احتمال بروز آن خیلی کم شده است. این سردردها خفیف بوده و حتی بدون درمان به‌طور معمول پس از دو هفته کاملا از بین رفته و هیچ اثری از آن باقی نمی‌ماند.
کمردرد نیز دیگر عارضه‌ای است که به احتمال خیلی کم ممکن است بروز کند. اما در این شرایط نیز مریض با دارو درمانی خوب خواهد شد. گاهی نیز کمردرد به علل مختلف دیگری ایجاد می‌شود. برای نمونه پس از بارداری، کمردرد وجود دارد؛ چه زایمان با بی‌حسی نخاعی انجام شود و چه با روش دیگر.
در کل بی‌حسی نخاعی از بیهوشی عمومی روشی بهتر و مناسب‌تر است، خطرات کمتری دارد و عوارض بعدی آن نیز کمتر است.
در برخی جراحی‌ها مانند سزارین سعی می‌شود تا حد امکان دارو وارد خون جنین نشود، شاید بهتر است بگوییم در این جا بهترین روش، بی‌حسی نخاعی است.

افرادی که نباید اسپاینال شوند
بیمارانی که مشکل انعقاد دارند مانند بیمارانی که به هموفیلی دچارند.
بیماری که در ناحیه کمر عفونت دارد.
بیماری که نا هنجاری ستون مهره ای دارد.
بیمارانی که فشار مغزی بالا دارند.

 


• بی حسی اپیدورال
بی حسی اپیدورال رایج ترین نوع تسکین درد زایمان می باشد. ممکن است اپیدورال در هر بیمارستانی مقدور نباشد، زیرا نیاز به یک متخصص بیهوشی دوره دیده در گذاشتن سوند اپیدورال جهت بی حسی دارد. این روش در تمام زایمان های طبیعی بدون درد مثل هیپنوتیزم، زایمان در آب و طب سوزنی استفاده می شود.
'>بیماری که در ناحیه کمر عفونت دارد.
بیماری که نا هنجاری ستون مهره ای دارد.
بیمارانی که فشار مغزی بالا دارند.

مزایای بی حسی اپیدورال
  • با استفاده از این روش مقدار کمتری داروی مسکن استفاده می شود
  • مقدار و نوع دارویی که نیاز دارید، بر حسب مرحله درد شما تنظیم می شود
  • اخیرا اپیدورال های قابل راه رفتن رایج شده که بیماران را محدود به تخت نمی کند
  • اپیدورال برای سزارین بسیار رایج است زیرا شما می توانید در طول زایمان هوشیار باشید
  
 شرکت بازرگانی پزشکی آرمان بهبود ، با ارائه نیدل ها و ست های اسپاینال و اپیدورال در خدمت  جامعه  می باشد .  
گردآورنده : مارال قاسمی نیا

   1394/9/30 14:33    تعداد بازدید :  3284